Czyszczenie ścian po malowaniu

Każda ściana, nawet najpiękniej umalowana niestety będzie się brudzić i trzeba się z tym liczyć. To zupełnie normalny proces, który nie powinien nikogo zaskakiwać. Jak więc dokładnie to wygląda, jak można czyścić ściany, które ulegną zabrudzeniu? Czy można to robić w dowolny sposób, czy będą istniały jakieś ograniczenia?

Najwięcej zależy od farby


Jeśli myślimy o czyszczeniu ścian po malowaniu to najważniejsze znaczenie będzie miało to jaki konkretnie rodzaj farby udało się nam wprowadzić na ścianę. Jeśli decydowaliśmy się na dobre jakościowo farby lateksowe możliwe, że ich czyszczenie nie będzie stanowić wielkiego problemu i każdy będzie mógł sam sobie z tym poradzić. Wystarczy nam lekko zwilżona ściereczka, którą będzie trzeba pocierać nasze ściany i w ten sposób usunie się te zabrudzenia bez niszczenia powierzchni ściany.

Jeśli ktoś ma gorszą farbę, która nie ma powłoki odpornej na ścieranie będzie w dużo gorszej sytuacji, tutaj delikatne zabrudzenia można próbować usunąć ściereczką, ale nie powinno się ich namaczać, ewentualnie gumka do ścierania. Powłoka farby będzie jednak bardzo delikatna i łatwo będzie ją zniszczyć, może się okazać także, że pojawią się plamy, których usunięcie nie będzie możliwe inaczej niż poprzez malowanie. Dlatego to czy naszą ścianę będzie można wyczyścić zależeć będzie przede wszystkim od tego czym zdecydowaliśmy się ją pomalować.

Profilaktyka

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że nasze ściany będą się brudzić i niszczyć na bieżąco i nie powinno to nas zaskakiwać. W końcu w domu się kurzy,

ciągle wiele się dzieje. Dlatego można mówić o profilaktycznym czyszczeniu ścian. Między innymi ważne będzie usuwanie kurzu. Teoretycznie nie będzie on widoczny, w praktyce jeśli nie będzie usuwany będzie niszczył naszą ścianę, zostaną po nim ślady w postaci ciemniejszych elementów. W miarę możliwości warto dbać o sprawne usuwanie wszystkich zabrudzeń jakie na ścianie się pojawią nim zaczną się one przekształcać w jeszcze większa plamę.