Styl vintage sięga do mody sprzed lat, ale nie bazuje tylko na niej. Ważne są elementy wnętrza odrestaurowane i posiadające historię. Jednak w nowszym wydaniu styl vintage to połączenie tych przedmiotów z nowoczesnym wzornictwem wnętrza. Jest kilka sposobów na to, aby stworzyć niebanalne połączenie, które w efekcie nie będzie skupiskiem graciarni, a harmonijnym połączeniem stylów.
Po pierwsze ściany. W czasach PRL-u modna była boazeria. Jej popularność w zasadzie wynikała nie z mody, a po prostu z łatwej dostępności. Dzisiaj chociaż coraz bardziej wraca ona do łask, modniejszym efektem są lamele ścienne. Są to listwy wykonane najczęściej z płyty meblowej powlekane okleiną. Można je układać na ścianie pionowo, poziomo lub tworzyć fantazyjne geometryczne wzory. Najczęściej do montażu używana jest baza, jednak w ofercie można znaleźć lamele ścienne montowane nawet na klej. Dostępne są w różnych kolorach, a pełną ofertę znajdziemy w katalogu producenta drzwi wewnętrznych. Między lamelami można zastosować system oświetlenia Led, co nada ścianie nowoczesnego designu.
Następnym elementem są meble. W małym mieszkaniu walczymy o każdą przestrzeń. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie wygody i praktycznego rozwiązania. Dlatego wybierając meble tapicerowane należy skupić się na ich uniwersalności. Zamiast tworzyć oddzielną sypialnię można we wnęce urządzić kącik do spania na komfortowej rozkładanej sofie. Jeśli uda nam się wygospodarować więcej miejsca, narożnik z funkcją spania będzie na pewno wygodniejszy. Dobierając kolory wybierajmy słoneczne żółcie, groszkowe zielenie lub delikatne błękity. Ożywi to nasze mieszkanie i wniesie styl vintage do nowoczesności mebli. Modnym elementem naszego wnętrza będzie też gablota z lakierowanego drewna, która pomieści książki, lub zestaw porcelanowy. Ważna jest unikatowość mebli połączona z jak największą użytecznością.
Trzecim sposobem na uzyskanie stylu vintage, a za razem powiększenie wnętrza jest odpowiedni wybór podłogi. Idealnie sprawdzi się parkiet dębowy lub podłoga laminowana w kształcie jodełki. Obydwa rozwiązania dzięki tworzeniu wzoru klepki na podłodze optycznie powiększą nasze wnętrze i nadadzą mu wyjątkowego charakteru. Są to produkty stosunkowo drogie, jednak służące nam na lata. Parkiet wykonany z naturalnego drewna jest produktem odnawialnym, można co kilka lat go cyklinować. Panele laminowane są za to twardsze i w wysokiej klasie odporności na ścieranie sprawdzą się w mieszkaniach właścicieli zwierząt. Produkty te wymagają montażu przez doświadczonych specjalistów dlatego jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie poszukajmy salonów oferujących profesjonalny montaż paneli podłogowych.
Mała kuchnia w stylu vintage jest ogromnym wyzwaniem. Funkcjonalnym rozwiązaniem będzie kuchenny ciąg roboczy. Szafki wiszące umieszczamy od samego sufitu, dzięki temu maksymalnie wykorzystamy miejsce na przechowywanie. Drewniane ryflowane fronty meblowe będą dobrze się komponować z czarnym blatem. W kuchni pod szafkami zastosujmy listwy Led, które doświetlą przestrzeń roboczą. Dawkę pogodnego nastroju zapewnią kolorowe naczynia, które poza funkcją użytkową ożywią aranżację. Filiżanki z fikuśnym uchem, wzorzyste talerze ceramiczne, misy na owoce nadadzą kuchni designu sprzed lat.
Ostatnim elementem do zagospodarowania jest łazienka. W małym pomieszczeniu najlepiej aby zamiast wanny zamontować prysznic bez brodzika. Zajmuje on mniej miejsca, a szklana ściana optycznie powiększa wnętrze i nadaje mu nowoczesnego wyglądu. Glazurę dobieramy w kolorach naturalnych, najlepsze będą płytki ścienne imitujące drewno. Na podłogę zaś sprawdzą się wąskie płytki podłogowe ułożone w geometryczne wzory w kolorach bieli lub szarości. Dopełnieniem minimalistycznej łazienki będzie duże lustro z podświetleniem dzięki czemu nasza łazienka wyda się znacznie większa niż jest.
Tworząc styl vintage w małym mieszkaniu należy zwracać uwagę na uniwersalność i praktyczność przedmiotów. Przede wszystkim nie róbmy we wnętrzu wystawy staroci i zestawiajmy meble vintage z prostymi i nowoczesnymi rozwiązaniami. Dobierajmy odpowiednio kolorystykę i nie zapominajmy o odcieniach naturalnego drewna zestawionych z nowoczesnymi szarościami lub klasycznymi bielami. Ponadczasowe wzornictwo zapewnią geometryczne wzory tylko pamiętajmy o umiarze a efekty nas zaskoczą.