Pomieszczenia urządzane w stylu industrialnym to miejsca nietypowe, odbiegające od przeciętnych aranżacji zarówno kolorystyką, jak i wzornictwem czy ilością dobieranych dodatków dekoracyjnych.
Odpowiednio wykończone wnętrza industrialne prezentują się niezwykle stylowo i efektownie. Prawdopodobnie czeka nas moda na styl industrialny we wnętrzach. Z tego względu warto dowiedzieć się co dokładnie wyróżnia styl industrialny?
Główne założenia w stylu industrialnym
Stylistyka industrialna we wnętrzach opiera się między innymi na surowości aranżacyjnej. Styl ten inspirowany jest dużymi pomieszczeniami fabrycznymi, które później adaptowano na mieszkania.
Dominowała w nich obecność betonu, murowane ściany bez wykończenia i obecność metalu na niemal każdym kroku. Industrializm w przypadku wykańczania wnętrz opiera się zatem na prostych, niezdobionych kształtach szafek, kanapy, stołu czy regałów. Dominują w nim meble właśnie z niebarwionego lub czarnego metalu, a czasem też z drewna w swoim naturalnym odcieniu.
Cała aranżacja utrzymana jest często w szarościach, a akcenty kolorystyczne występują często jedynie w formie niewielkiej dekoracji. Styl industrialny najlepiej się prezentuje w dużych pomieszczeniach, jak mieszkania loftowe.
Jakie dodatki pasują do stylu industrialnego we wnętrzach?
Industrialnie aranżowane przestrzenie cechują się przede wszystkim minimalizmem w zakresie dekoracji. Nie ma tam miejsca na bogate wzornictwo czy przepych. Do tak urządzanych pomieszczeń najbardziej pasują proste geometryczne kształty, zarówno jeśli chodzi o meble, jak i dodatki. W przypadku tych drugich, obowiązuje szczególny umiar, a wszelkie ozdoby mają najczęściej tez funkcję użytkową.
Wybierając zatem dodatki do mieszkania w stylu industrialnym, warto ograniczyć się do przedmiotów potrzebnych w codziennym życiu, jak proste metalowe lampy, betonowe donice na kwiaty, zegar ścienny czy półki podwieszane o geometrycznych wzorach. W takich wnętrzach pasują też często proste meble i akcesoria tworzone w stylu skandynawskim.