Zakup domu lub mieszkania to poważna decyzja, która wiąże się z ogromnym wydatkiem. Być może właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na budowę domu, ponieważ koszty są podobne. Możliwości stają się nieograniczone – trzeba wziąć pod uwagę jedynie lokalizację, wielkość domu, swój budżet oraz funkcje i udogodnienia, jakie chce mieć się w swoich wymarzonych czterech kątach. Żeby zaoszczędzić czasu i nieco pieniędzy, można zdecydować się na budowę domu z gotowego projektu – czy jednak warto? Odpowiadamy w tym artykule.
Projekt domu – na co zwrócić uwagę?
Stworzenie indywidualnego projektu może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy, więc wybór domu z gotowego projektu może okazać się najkorzystniejszym rozwiązaniem. Wstępny projekt zawiera wszystkie wymiary pomieszczeń, układy i udogodnienia, dzięki czemu przyszły właściciel domu może dowiedzieć się, jak mniej więcej będzie on prezentował się w rzeczywistości. Duże okna, wąskie parapety, miejsce na garderobę, jacuzzi w łazience – ze względu na fakt, że wszystkie te informacje są podane przyszłemu właścicielowi na wstępie, może on określić, czy dom będzie spełniał oczekiwania, bez potrzeby zmiany projektu. Jest to więc proces podobny do zakupu domu z rynku wtórnego.
Dom z gotowego projektu – plusy i minusy
Bardzo duża część osób żyje w przekonaniu, że zakup gotowego projektu domu będzie wiązał się z późniejszym rozczarowaniem – niepotrzebnie. Tak naprawdę, może to wiązać się z wieloma korzyściami, takimi jak:
– Możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, gdyż budowa domu z gotowego projektu, w ogólnym rozrachunku, często jest znacznie tańszą opcją,
– Sporym wachlarzem możliwości, ponieważ zazwyczaj jest przedstawiany klientowi cały katalog projektów domów,
– Zaoszczędzenie czasu na oczekiwanie na stworzenie projektu przez architekta oraz ewentualnym odsyłaniem go do poprawki,
-Możliwość zapytania firmy architektonicznej/architekta o możliwość zmodyfikowania projektu według własnej koncepcji już na starcie,
– Możliwością określenia, czy klient dysponuje budżetem potrzebnym do zakupu projektu, ponieważ jego cena zawsze jest podana z góry.
Niestety, jak wszystko inne, budowa domu z gotowego projektu może mieć również swoje minusy. Należy do nich m.in. brak możliwości określenia, czy dom dobrze będzie prezentował się na posiadanej przez klienta działce, a także brak pewności, że uzyska się pozwolenie na budowę akurat takiego budynku. W przypadku chęci wprowadzenia jakichkolwiek zmian do projektu również wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Może więc okazać się, że summa summarum, stworzenie domu według indywidualnego projektu byłoby tańsze.
Podsumowanie
Ze względu na fakt, że zakup gotowego projektu domu jest mniej stresującą i czasochłonną propozycją, warto to rozważyć. Trzeba jednak liczyć się z tym, że koszty ustalone na początku mogą wzrosnąć.
Mimo wszystko dostrzegam więcej plusów niż minusów. Można też odwiedzić jeden z już wybudowanych domów i zobaczyć, jak się on prezentuje w praktyce.