Wiele osób marzy o własnym domu z ogródkiem, w którym można odpocząć na leżaku rozłożonym pod drzewem i napawać się do woli wiejskim i sielskim klimatem. A w razie deszczu skryć się pod rozłożystym parasolem, albo w ogrodowej altance. Na takim wiejskim terenie do woli mogą zażywać wiejskeigo zdrowego powietrza nasze dzieci i beztrosko hasać nasze zwierzęta. Najczęściej o takim domu marzą a potem realizują te marzenia mieszkańcy miat. Bo mieszkńcy wsi nawet, gdy nie posiadają jeszcze własnego domu i mieszkają kątem u rodziców, to powietrze i klimat wiejski mają na wyciagnięcie ręki. Jednak i takim osobom marzy się własny dom, gdyż własność i dyspozycja swoimi dobrami nigdy nie dorówna zależności od kogoś innego nawet najbliższego.
Niektórzy marzą o domu tak zwanym wypasionym, to znaczy urządząnym nowocześnie po zęby. A inni wprost przeciwnie, bo marzą o domu w najprostszym stylu i często wcale nie dlatego, że na lepszy ich nie stać a tylko dlatego, że preferują prosty styl w architekturze i w aranżacji wnętrz.
Style architektoniczne w budownictwie tak ogólnie
Styl jest zespołem cech, które są preferowane przez kogoś jednego a wcale nie muszą być uważane przez inne osoby, bo styl jest czymś indywidualnym. Jest tak w przypadku garderoby, albo w przypadku ogólnie pojętego stylu życia, czy też w przypadku małej architektury, do której możemy tak umownie zaliczyć dom jednorodzinny i jego obejście, jak również dotyczy to aranżacji pomieszczeń w domu. Styl małej architektury, czyli tej domowej charakteryzuje się indywidualnymi upodobaniami a często także zwyczajami kultorowymi danego regionu. Na kształt budynku, rodzaj użytych materiałów, jak i zewnętrzne i wewnętrzne dekoracje ma wpływ rozwój techniki a także w jakimś stopniu moda a zwłaszcza ta regionalna. Lecz w przypadku podjęcia decyzji o domu w prostym stylu najwięcej do powiedzenia mają nasze osobiste zapatrywania inwestora, gospodarza.
Dom prosty, czyli jaki?
Dom prosty, to nie znaczy, że unikanie krzywizny. Określenie „dom prosty” odnosi się jak najbardziej do bryły budynku, lecz również do rodzaju jego wyposażenia. Współczesna prostota w budownictwie ma wiele wspólnego z kilkoma stylami istniejącymi już wcześniej.
– Jak na przykład ze stylem skandynawskim cieszącym się ostatnio dużym powodzenie. Aranżacje w stylu skandynawskim wspaniale łączą prostotę z minimalizmem stwarzając przytulne wnętrza. W wyposażeniu pomieszczeń stawia się przede wszystkim na funkcjonalność, która zapewni pełen komfort. I wszystko ma połączenie z naturą, ktora zapewnia swobodę, swojskość i miły klimat. Dominują drewniane meble o prostych formach. Nie brakuje również ekologicznych naturalnych materiałów poza drewnem, jak wiklina, kamień, len, szkło, jak i metal.
Ściany rozjaśnia jasna kolorystyka, która jednocześnie optycznie powiększa wnętrza domu. W stylu skndynawskim choć są również dodatki, lecz posiadają one prostą formę i zazwyczaj nie posiadają wielu pomieszanych ze sobą kolorów. Dodatki są raczej jednobarwne i zarazem lekkie i oczywiście proste.
– Prostota ma wiele wspólnego też ze stylem klasycznym, bo styl ten cechuje symetria i geometria, czyli daleko idąca prostota. Wszystko daje poczucie ładu, porządku, spokoju i harmonii. Różnicę w porównanu ze stylem wyżej wspomnianym skandynawskim stanowi to, że choć w aranżacji także dominuje drewno i inne naturalne materiały, to jednak styl ten sprawia wrażenie ciężkiego w odbiorze. Poza prostotą styl klasyczny dodatowo charakteryzuje jeszcze elegancja, bo nie brak w klasycznych aranżacjach wzornictwa. Podstawę kolorystyczną tworzy kolor brązowy, kremowy, beżowy oraz szarości i oczywiście biel. Styl klasyczny jest ponadczasowy i dlatego niektórzy decydują się w taki sposób zaaranżować swój wiejski dom.
– Prostota w aranżacji domu przypomina także styl modernistyczny powstały w pierwszej połowie dwudziestego wieku. W stylu tym forma musiała podążać za funkcją. Modernizm podkreślał prostotę oraz racjonalność. Powstałe budynki posiadały proste geometryczne kształty a wnętrza budynków posiadały funkcjonalne i otwarte przestrzenie z głądkimi odsłoniętymi strukturami. W stylu modernistycznym przyjmowano minimalizm odrzucając wszelkie ornamenty.
– Prosty dom wiąże się też bardzo ze stylem nowoczesnym, w którym w aranżacji wnętrz dominuje minimalizm i prostota. Meble w tym stylu odznaczają się prostymi formami, jednolitą fakturą i jedną kolorystyką, lecz wysoką funkcjonalnością oraz bardzo przemyślanymi dodatkami, których jest niewiele i są tylko te niezbędne. W minimalizmie nie ma zdobień ani wzorów. Jedno czego jest dużo w tym stylu, to przestrzeń i światło. W kolorystyce dominuje biel a podstawowym materiałem jest drewno. Dzieje się tak, bo w stylu minimalistycznym kładzie się nacisk na wyeliminowanie wszystkiego co zbędne, co nie ułatwia życia, co przeszkadza i pozostawia wyłącznie potrzebne rzeczy, które nie zagracają wnętrz a tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie.
Prostota w modzie. Jak widać ta moda dotarła nawet na wieś