Chyba każdy jest w stanie przyznać, że dzięki kominkom w domach można stworzyć niezwykły klimat. To stylowe dodatki, które są w stanie zapewnić także minimalną ilość ciepła. Tego ciepła może być zdecydowanie więcej. Wszystko jednak uzależnione jest od tego, jaki dokładnie kominek się wybierze. Czas sprawdzić, jakie dokładnie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze kominka dla domu.
W jakim celu będzie wykorzystywany kominek?
Patrząc na to, ile aktualnie rodzai kominków jest do wyboru (można się o tym przekonać, odwiedzając m.in. stronę https://www.komineo.pl/), nie dziwi fakt, że nie każdy zdaje sobie sprawę, co też okaże się dla niego najlepszym wyborem. Jednym z najważniejszych czynników, który decydować będzie o wyborze kominka, są funkcje przez niego pełnione. Do dyspozycji jest:
- otwarty kominek – jest to rozwiązanie polecane dla tych osób, które chcą, aby ich kominek pełnił jedynie funkcję dekoracyjną. Ich efektywność grzewcza jest bardzo niska. W efekcie nie będzie można dzięki nim cieszyć się dużą ilością ciepła. Szacuje się, że w danym pomieszczeniu zostanie zaledwie 10% ciepła, które kominek jest w stanie wytworzyć podczas spalania. Za to przy jego pomocy z pewnością będzie można zadbać o stworzenie nastrojowego klimatu;
- zamknięty kominek – jest to nastrojowe i doskonałe rozwiązane polecane dla osób, które szukają głównego źródła ciepła. Nie tylko dla jednego pomieszczenia, ale także dla całego domu. Istnieje możliwość podłączenia go bowiem do całego systemu dystrybucji. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ szacunkowo w pomieszczeniach zostanie ok. 80% wytworzonego ciepła.
Materiał wykonania kominka
Inną ważną kwestią, która decyduje o wyborze kominka, jest materiał wykonania. To on będzie decydował o tym, czy kominek będzie w stanie poradzić sobie z ciągłą ekspozycją na wysokie temperatury.
Wśród najpopularniejszych materiałów, które są wykorzystywane przy tworzeniu kominków, wyróżnia się stal i żeliwo. Zdecydowaną zaletą kominków stalowych jest ich szybkie tempo nagrzewania się. Co za tym dalej idzie, w pomieszczeniu szybciej będzie można cieszyć się dużą ilością ciepła. Kolejnymi ich cechami jest duża odporność na szok termiczny. Są one wzmocnione w taki sposób, że radzą sobie z wilgocią, dzięki czemu przez długi czas na ich powierzchni nie widać śladów korozji.
Piece żeliwne są cienkie, co zawdzięczają zastosowanym materiałom. Ścianki są grube, dzięki czemu można być pewnym tego, że kominek będzie w stanie doskonale poradzić sobie z wysokimi temperaturami. W zdecydowanej większości ma się do czynienia z kominkami odlewanymi, które nie posiadają żadnych łączeń. Jest to bardzo ważna kwestia, która pozytywnie wpływa na ich szczelność.
Kominki z płaszczem wodnym
Przeglądając ofertę dostępnych kominków, będzie można usłyszeć o takich modelach, które posiadają płaszcz wodny. Czym wyróżniają się takie kominki? Możliwością podłączenia do centralnego systemu grzewczego. Zaletą tego rozwiązania jest to, że dzięki temu użytkownicy będą mogli utrzymać stałą kontrolę nad temperaturą. Można ich używać nie tylko w przypadku tradycyjnych kaloryferów, ale także przy ogrzewaniu podłogowym, dzięki czemu będzie można osiągnąć w domach przyjemny komfort termiczny.
Wybór kominków jest naprawdę spory i warto przyjrzeć się opcjom, które aktualnie są dostępne. Uwzględniając także kominki elektryczne i biokominki. Kiedyś kominki kojarzone były tylko z domami jednorodzinnymi. Dzisiaj ich właścicielami mogą stać się także osoby, które mają własne mieszkania.